follow us on...

Saturday’s Philly lacrosse scoreboard – Updated

Saturday, 27th April 2013

Categories Boy's/Men's, College, Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 4/27/13

13th Katie Samson Festival
At Radnor High
MEN’S COLLEGE

Penn 10, Bellarmine 5

BOYS’ GAMES
Cardinal O’Hara 12, Shipley School 4
Archbishop Wood 11, Harriton 2
Haverford High 13, Archbishop Carroll 12
La Salle 11, Haverford School 9
Springfield-Delco 6, Hatboro-Horsham 4
Lower Merion 11, Emmaus 8
Episcopal Academy 14, Lawrenceville School 9
Chatham (NJ) 9, Spring-Ford 3
Brunswick School (CT) 10, Penn Charter 4
Garnet Valley 6, St. Augustine Prep (NJ) 5, 2 OT
Downingtown East 8, Conestoga 6
Hill School 9, Germantown Academy 6
Radnor 7, Downingtown West 6, OT

GIRLS’ GAMES
Agnes Irwin School 12, Abington 10
Springside School 17, Penncrest 16
Friends’ Central 14, Henderson 13
Harriton 15, Great Valley 13
Strath Haven 13, Episcopal Academy 7
Haverford High 16, Penn Charter 9
Conestoga 12, Archbishop Carroll 9
Baldwin School 16, Hill School 15, OT
Boyertown 8, Germantown Academy 7
Radnor 18, Notre Dame Academy 10
Garnet Valley 9, Mt. St. Joseph 5
Villa Maria Academy 11, Unionville 10
Methacton 9, Shipley School 5
Merion Mercy 14, Upper Dublin 12

Other Boys’
Moorestown 8, Watchung Hills 5
Malvern Prep 14, St. Joseph’s Prep 8
Archbishop Ryan 11, Sun Valley 6
Bishop Shanahan 12, Council Rock South 3
Holy Ghost Prep 15, Central Bucks West 6
Marple Newtown 6, Bayard Rustin 5
Northeast 18, George Washington 2
George School 8, Oxford 5
Penncrest 11, Henderson 7
Springside Chestnut Hill 17, Westtown School 6

Other Girls’

Moorestown 15, Ridgewood 8
Wissahickon at Central Bucks West
Jenkintown 18, Southern Lehigh 12
Lower Merion 12, Bayard Rustin 9
Owen J Roberts 14, West Chester East 13
Perkiomen Valley 18, Coatesville 3
Souderton 18, Upper Perkiomen 6

NLL playoffs

Rochester Knighthawks 10, Phila. Wings 8

Men’s
Division I
Drexel 14, High Point 8
Penn State 16, Hofstra 7
Cornell 17, Princeton 11
Towson 13, St Joseph’s 6
Villanova 19, Providence 11

Division II
Chestnut Hill College 18, Dowling 8

Division III
Messiah 17, Alvernia 5
Misericordia 6, Arcadia 5
Dickinson 12, F&M 10
Haverford 10, Swarthmore 9
Widener 17, Hood 7
Albright 12, Susquehanna 4
Ursinus 11, Muhlenberg 10, OT
DeSales 23, Manhattanville 9

Women’s
Division I

Hofstra 12, Drexel 10
Northwestern 15, Penn 8
Princeton 14, Penn State 5

Division II
West Chester 19, Edinboro 5

CACC semi-finals
Holy Family 15, Georgian Court 14, 2 OT
Philadelphia 13, Dominican 12

Division III
Gettysburg 18, Bryn Mawr 0
F&M 21, Dickinson 12
Messiah 18, Alvernia 4
Arcadia 17, Misericordia 11
Muhlenberg 16, Ursinus 11
Medaille 22, PSU-Abington 15
Haverford 17, Swarthmore 14
Widener 17, Hood 1


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Women’s lacrosse: @PennWLax rolls, @@Ursinus_Wlax triumphs