follow us on...

Updated Philly boys’ HS scoring leaders for 2012 season

Monday, 16th July 2012

Categories Boy's/Men's, High School, Stats  
 

Phillylacrosse.com, Posted 7/16/12

Note – Below are the scoring leaders for Philly boys’ high school players during the 2012 season (including playoffs). These statistics are compiled from information provided by team coaches and from stats gathered through help from other media sources. To make a correction or addition, contact us at golax@phillylacrosse.com as we will continue to update the leaders. Info must be confirmed by the team’s coach.

Goals
Paul Major Spring-Ford 74
Ben Junior Radnor 72
Tyler Odell Episcopal Academy 69
Sebastian Kerslake Henderson 67
Aaron Murphy Downingtown East 66
Zach Fink Harriton 64
Dylan Ikkala Downingtown West 62
Dillon Walker Salesianum School 62
Matt Rambo La Salle 60
Henry Blynn Haverford 60
Zach Monzo Spring-Ford 60
Owen Demmerly Shawnee 59
Chris Rahill Archbishop Wood 57
Chris Vetter Central Bucks East 57
Reid weber Germantown Academy 57
Kevin Leyden Haverford High 55
Timmy Taylor Archbishop Ryan 55
Tasso Karras Chestnut Hill-Springside Academy 55
Mac Gallagher Shipley 55
Mike Sutton St. Augustine Prep 55
Greg Merrill Great Valley 54
Parker Self Central Bucks East 53
Jules Raucci` Garnet Valley 52
Matt Magdelinskas Neshaminy 52
Ryan Davidson Kingsway 51
Kyle Mclaughlin Kingsway 51
Sean Giampietro Salesianum School 51
Jeremy Omrod Holy Ghost Prep 50
Michael Frankenfield Lower Cape May 50
Steve Mussoline Allentown Central Catholic 50
Steve Pontrello St. Augustine Prep 50
Eric Rankel Downingtown West 50
Ellis Fattizzi Upper Moreland 50
Tyler Brooke Conestoga 49
Ryan Skae Freedom 48
Tyler Fuhrman Boyertown 48
Chris Lees Boyertown 48
Willl Manganiello Penncrest 47
Troy Reeder Salesianum School 47
Sean Kirkpatrick Wilmington Friends 47
Kevin Gulyas Allentown Central Catholic 46
Ryan Ambler Abington 46
Tim Kenner Kingsway 46
Jack Denis Middle Township 46
Tyler Graham Owen J. Roberts 46
Connor Frisina Conestoga 45
Billy Oppenheimer Germantown Academy 45
Alex Terenik Middle Township HS 45
Chris Antich Owen J. Roberts 45
Jimmy Murphy Hatboro-Horsham 45
Michael Pettit Tower Hill 44
Billy Costello Upper Moreland 44
Andrew Probst Pennsbury 44
Brandyn O’Connell Downingtown East 44
Billy Costello Upper Moreland 44
John Mehok Bishop Shanahan 43
Talon Blickley Upper Moreland 42
Joe Donnian Clearview Regional 42
Morgan Westby Episcopal Academy 41
Bradlee Lord Conestoga 40
Trent Stetler Haverford High 40
Tim Keith Archbishop Carroll 40
Tanner Peck Avon Grove 40
Chris Young North Penn 40
Brian VanWyk Interboro 40
Owen Evans Henderson 40
Robert Raucci Garnet Valley 40
Eric Fernandez Pennridge 40
Kyle Heinig North Penn 39
Zach Schleicher Emmaus 39
Aric Dupell Governor Mifflin 39
Ryan Kent Owen J. Roberts 39
Matt Logan Downingtown West 39
Nick Valentino Hempfield 38
John Pennell Owen J. Roberts 38
Tyler McWilliams Downingtown West 37
Mark Leonhard Lawrenceville School 37
Jake Scott Conestoga 36
Chris Daly Lower Merion 36
Calvin Hopkins Pennsbury 36
Michael Litner Shipley 36
Dan McMenamin Lansdale Catholic 36
Kyle Borbi Shawnee 36
Robby Weingart Eastern Regional 35
David Hearn Interboro 35
Pat Downing Hatboro-Horsham 35
Peter Donato Radnor 35
Zach Buchanan Middle Township HS 35
Matt Cioeta Sun Valley 34
Kelton Heverly Ridley 34
Matt Figueroa Abington 34
Ridge Schultz Souderton Area 34
Gavin McBride Haverford School 33
Scott Scheuerle St. Joseph’s Prep 33
Corey Giampietro Council Rock South 32
Matt Shermot Governor Mifflin 32
Trevor Downing Hatboro-Horsham 32
Shane Dunn Abington 32
Jake Richard, Henderson 32
Trevor Kupecky Upper Merion 31
Sam Rohr Haverford School 31
Shane Shapiro Radnor 31
Pat McMenamin St. Augustine Prep 31
Peter White Lansdale Catholic 31
Cameron Trick Souderton Area 31
Kevin Nelms Archbishop Ryan 30
Matt Savage Allentown Central Catholic 30
Dalton George Ridley 30
Reilly Hupfeldt Haverford School 30
Brian Gallagher Abington 30
Vince Marra Springfield-Delco 30
Troy Reeder Salesianum School 30
Anthony Marini St. Joseph’s Prep 30
Pat Walsh St. Joseph’s Prep 30

Assists
Brandyn O’Connell Downingtown East 56
Tyler McWilliams Downingtown West 50
Ryan Ambler Abington 48
Billy Oppenheimer Germantown Academy 47
Owen Demmerly Shawnee 47
Dillon Walker Salesianum School 45
Trevor Kupecky Upper Merion 44
Ryan Davidson Kingsway 44
Tyler Graham Owen J. Roberts 42
Jake Durkin Hatboro-Horsham 39
Robby Weingart Eastern Regional 39
T.J. Romano Holy Ghost 38
Cole Campbell Emmaus 38
Kevin Nelms Archbishop Ryan 37
Steve Pontrello St. Augustine Prep 37
Chris Antich Owen J. Roberts 37
Bradlee Lord Conestoga 37
Steve Mussoline Allentown Central Catholic 36
Mac Gallagher Shipley 35
Zach Rego Haverford 35
Talon Blickley Upper Moreland 35
Tyler Fuhrman Boyertown 34
Eric Fernandez Pennridge 33
Chris Vetter Central Bucks East 33
John Pennell Owen J. Roberts 33
Calvin Hopkins Pennsbury 33
Henry Blynn Haverford 32
Sean Giampietro Salesianum School 32
Connor Frisina Conestoga 31
Billy Costello Upper Moreland 31
Paul Major Spring-Ford 31
Billy Costello Upper Moreland 31
Jules Raucci Garnet Valley 31
Jackson Kleintz Chestnut Hill-Springside Academy 31
Tim Kenner Kingsway 30
Matt Klodarska Penncrest 30

Points
Dillon Walker Salesianum School 62-45-107
Owen Demmerly Shawnee 59-47-106
Paul Major Spring-Ford 74-31-105
Brandyn O’Connell Downingtown East 44-56-100
Ryan Davidson Kingsway 51-44-95
Ryan Ambler Abington 46-48-94
Billy Oppenheimer Germantown Academy 45-47-92
Henry Blynn Haverford School 60-32-92
Chris Vetter Central Bucks East 57-33-90
Mac Gallagher Shipley 55-35-90
Tyler Graham Owen J. Roberts 46-42-88
Tyler McWilliams Downingtown West 37-50-87
Steve Pontrello St. Augustine Prep 50-37-87
Steve Mussoline Allentown Central Catholic 50-36-86
Aaron Murphy Downingtown East 66-18-84
Jules Raucci Garnet Valley 52-31-83
Sean Giampietro Salesianum School 51-32-83
Matt Rambo La Salle 60-22-82
Tyler Fuhrman Boyertown 48-34-82
Chris Antich Owen J. Roberts 45-37-82
Sebastian Kerslake Henderson 67-13-80
Chris Rahill Archbishop Wood 57-23-80
Reid Weber Germantown Academy 57-22-79
Parker Self Central Bucks East 53-26-79
Tyler Odell Episcopal Academy 69-9-78
Kyle Mclaughlin Kingsway 51-27-78
Zach Fink Harriton 64-13-77
Timmy Taylor Archbishop Ryan 55-22-77
Talon Blickley Upper Moreland 42-35-77
Bradlee Lord Conestoga 40-37-77
Troy Reeder Salesianum School 47-30-77
Connor Frisina Conestoga 41-35-76
Tim Kenner Kingsway 46-30-76
Tyler Brooke Conestoga 49-27-76
Greg Merrill Great Valley 54-22-76

Thanks to Matt Chandik, of the Delco Times, for help. Click here for his All-Delco boys’ team.


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines