follow us on...

Updated results of Philly girls at US Lacrosse National Tournament at Stony Brook: Philly 3 falls in finals

Sunday, 27th May 2012

Categories Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/27/12

The following are the results during Day 2 of the National Tournament at Stony Brook

Onondoga Bracket
(Elite teams, Rising Sr/Jr./Soph)

Onondaga Pool A
Team W L T GF GA
Baltimore Metro 1 3 1 0 39 37
Long Island Metro 1 2 2 0 54 46
New Jersey North 1 2 2 0 44 43
DC Metro 2 2 2 0 42 45
Philly 1 1 3 0 36 44

Onondaga Pool B
Team W L T GF GA
Long Island Metro 2 4 0 0 39 26
Lower New England 1 3 1 0 52 30
DC Metro 1 2 2 0 37 34
New Jersey South 1 1 3 0 34 41
Baltimore Metro 2 0 4 0 26 57

Saturday
8 am – Baltimore Metro 1 d. Long Island 1, 11-10
8 am – New Jersey North 1 d. Philly 1, 12-6
9 am – NJ South 1 d. Baltimore Metro 2, 15-9
9 am – Lower New England 1 d. DC Metro 1, 12-7
10 am – DC Metro 2 d. Baltimore Metro 1, 13-7
10 am – Philly 1 d. Long Island Metro 1, 14-10
11 am – Long Island Metro 2 d. Baltimore Metro 2, 11-7
12 pm – Lower New England 1 d. New Jersey South, 14-6
12 pm – New Jersey North 1 d. DC Metro 2, 13-11
2 pm – Baltimore Metro 1 d. Philly 1, 12-8
3 pm – Long Island Metro 2 d. DC Metro 1, 9-8
3 pm – Lower New England 1 d. Baltimore Metro 2, 19-6
4 pm – Long Island Metro 1 d. New Jersey North 1, 17-13
5 pm – DC Metro 1 d. New Jersey South 1, 10-9

Sunday
7 am – DC Metro 2 d. Philly 1, 10-8
7 am – Long Island Metro 2 d. Lower New England 1, 11-7
8 am – Baltimore Metro 1 d. New Jersey North 1, 9-6
8 am – DC Metro 1 d. Baltimore Metro 2, 12-4
9 am – Long Island Metro 1 d. DC Metro 2, 17-8
9 am – Long Island Metro 2 d. New Jersey South 1, 8-4

Reseed for bracket play

11 am – Lower New England 1 (B2) d. Baltimore Metro 1 (A1), 10-8
11 am – Long Island Metro 1 (A2) d. Long Island Metro 2 (B1), 15-7
12 pm – 5th place: DC Metro 1 (B3) d. New Jersey North 1 (A3), 14-7
12 pm – 7th place: New Jersey South 1 (B4) d. DC Metro 2 (A3), 15-8
1 pm – 9th place: Philly 1 (A5) d. Baltimore Metro 2 (B5), 11-6
1 pm – 3rd place: Long Island Metro 2 d. Baltimore Metro 1, 10-6
2 pm – Championship: Lower New England 1 d. Long Island Metro 1, 14-8

Seneca Division

Seneca Pool A
Team W L T GF GA
Long Island Metro 3 4 0 0 43 26
Upstate NY 3 1 0 43 33
New Jersey South 2 2 2 0 37 29
Lower New England 2 1 3 0 29 36
DC Metro 3 0 4 0 20 48

Seneca Pool B
Team W L T GF GA
Lower New England 3 3 1 0 36 23
Philly 2 3 1 0 38 26
Hudson Valley 3 1 0 44 27
New Jersey North 2 1 3 0 26 43
Baltimore Metro 3 0 4 0 24 49

Saturday
8 am – Long Island Metro 3 d. Lower New England 2, 8-5
8 am – Upstate NY d. DC Metro 3, 12-5
9 am – Philly 2 d. Lower New England 3, 8-6
9 am – New Jersey North 2 d. Baltimore Metro 3, 10-9
10 am – Long Island Metro 3 d. New Jersey South 2, 8-7
10 am – Lower New England 2 d. DC Metro 3, 11-6
12 pm – Hudson Valley d. Philly 2, 10-8
12 pm – Upstate NY d. New Jersey South 2, 10-7
1 pm – Lower New England 3 d. New Jersey North 2, 10-5
2 pm – Long Island Metro 3 d. DC Metro 3, 13-4
3 pm – Hudson Valley d. Baltimore Metro 3, 14-6
3 pm – Philly 2 d. New Jersey North 2, 9-6
4 pm – Upstate NY d. Lower New England 2, 11-7
5 pm – Lower New England 3 d. Baltimore Metro 3, 12-5

Sunday
7 am – New Jersey South 2 d. DC Metro 3, 12-5
7 am – Hudson Valley d. New Jersey North 2, 15-5
8 am – Long Island Metro 3 d. Upstate NY, 14-10
8 am – Philly 2 d. Baltimore Metro 3, 13-4
9 am – New Jersey South 2 d. Lower New England 2, 11-6
9 am – Lower New England 3 d. Hudson Valley, 8-5

Reseed for bracket play

11 am – 9th place: DC Metro 3 d. Baltimore Metro 3, 14-3
11 am – 7th place: New Jersey North 2 d. Lower New England 2, 9-8
12 pm – 5th place: Hudson Valley (B3) d. New Jersey South (A3), 10-6
12 pm – 3rd place: Upstate NY (A2) d. Philly 2 (B2), 12-6
1 pm – Championship: Long Island Metro 3 (A1) d. Lower New England 3 (B1), 10-6

Oneida Division

Oneida Pool A
Team W L T GF GA
Eastern Shore 4 0 0 43 30
Adirondack 1 1 2 39 36
WNY/Rochester 1 1 2 1 35 44
Colorado 1 2 1 39 36
South Florida 1 3 0 34 44

Oneida Pool B
Team W L T GF GA
Philly 3 3 1 0 39 37
NH/VT 1 3 1 0 49 33
Chicago Metro 2 2 0 45 39
DC Metro 4 1 3 0 32 47
Orlando 1 3 0 31 40

Saturday
8 am – Eastern Shore d. South Florida, 11-9
8 am – Adirondack tied Colorado, 9-9
9 am – DC Metro 4 d. Orlando, 8-7
10 am – Philly 3 d. Chicago Metro, 13-10
11 am – Eastern Shore d. WNY/Rochester 1, 12-6
12 pm – Adirondack d. South Florida, 12-7
1 pm – Chicago Metro d. DC Metro 4, 15-6
1 pm – Philly 3 d. New Hampshire/Vermont 1, 11-10
2 pm – Eastern Shore d. Adirondack, 9-7
2 pm – WNY/Rochester 1 d. Colorado, 10-9
3 pm – New Hampshire/Vermont 1 d. Orlando, 13-6
4 pm – Colorado d. South Florida, 13-6
4 pm – Philly 3 d. DC Metro 4, 10-8
5 pm – Chicago Metro d. Orlando, 14-9

Sunday
7 am – Adirondack tied WNY/Rochester 1, 11-11
7 am – New Hampshire/Vermont 1 d. DC Metro 4, 15-10
8 am – Eastern Shore d. Colorado, 11-8
8 am – Orlando d. Philly 3, 9-5
9 am – South Florida d. WNY/Rochester 1, 12-8
9 am – New Hampshire/Vermont 1 d. Chicago Metro, 11-6

Reseed for bracket play (Note field changes from program)

11 am – 9th place: Orlando d. South Florida, 13-9
11 am – 7th place: DC Metro 4 d. Colorado, 10-8
12 pm – 5th place: WNY/Greater Rochester 1 (A3) d. Chicago Metro (B3), 14-13 (OT)
12 pm – 3rd place: New Hampshire/Vermont 1 (B2) d. Adirondack (A2), 11-6
1 pm – Championship: Eastern Shore (A1) d. Philly 3 (B1), 7-5

Tuscarora Division

Tuscarora Pool A
Team W L T GF GA
Nor Cal 1 2 0 1 34 22
Texas 1 1 1 1 33 26
Philly 4 0 0 3 25 25
North Coast Ohio 0 2 1 18 37

Tuscarora Pool B

Team W L T GF GA
San Diego 2 1 0 30 27
Georgia 1 1 1 1 26 28
Lower New England 4 1 1 1 31 30
DC Metro 5 1 2 0 30 32

Saturday
9 am – North Coast Ohio tied Philly 4, 9-9
9 am – Lower New England 4 d. DC Metro 5, 13-9
10 am – Nor Cal 1 d. Texas 1, 12-11
10 am – San Diego d. Georgia, 10-6
12 pm – Nor Cal 1 d. North Coast Ohio, 14-3
12 pm – Georgia 1 d. DC Metro 5, 11-9
1 pm – Philly 4 tied Texas 1, 8-8
1 pm – San Diego d. Lower New England 4, 12-9
3 pm – Texas 1 d. North Coast Ohio, 14-6
3 pm – DC Metro 5 d. San Diego, 12-8
4 pm – Philly 4 tied Nor Cal 1, 8-8
4 pm – Lower New England 4 tied Georgia 1, 9-9

Sunday
7 am – Philly 4 (A3) d. DC Metro 5 (B4), 9-8
8 am – Lower New England 4 (B3) d. North Coast Ohio (A4), 14-8
9 am – Nor Cal 1 (A1) d. Georgia 1 (B2), 12-5
10 am – San Diego (B1) d. Texas 1 (A2), 12-10
11 am – 7th place: DC Metro 5 d. North Coast Ohio, 11-8
12 pm – 5th place: Lower New England 4 d. Philly 4, 16-9
1 pm – 3rd place: Georgia 1 d. Texas 1, 12-11
2 pm – Championship: Nor Cal 1 d. San Diego, 14-13 (OT)


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines