follow us on...

Updated boys’ high school playoff brackets, sites, times,

Sunday, 22nd May 2011

Categories Boy's/Men's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/22/11
2011 Philly Boys’ High School Playoff Brackets

2011 District 1 boys’ lacrosse championships
2011 District 1 boys’ lacrosse championship
Top 5 teams advance to PIAA Tournament
First Round, Tuesday, May 17

(1) Conestoga receives bye
Hatboro-Horsham 13, Owen J. Roberts 9
Abington 12, Boyertown 4
Great Valley 17, Strath Haven 5
Avon Grove 16, New Hope-Solebury 2
Springfield-Delco 16, Henderson 6
Pennsbury 10, Plymouth Whitemarsh 9
(4) Downingtown East receives bye
(2) Central Bucks East receives bye
Bishop Shanahan 7, Methacton 1
Ridley 7, Haverford High 3
Radnor 15 Kennett Square 6
Spring-Ford 10, Upper Dublin 9
Garnet Valley 8, Council Rock North 5
Unionville 8, Penncrest 7, OT
(3) Downingtown West receives bye

Second Round, Thursday, May 19
Conestoga 15, Hatboro Horsham 3
Abington 11, Great Valley 9
Avon Grove 10, Springfield-Delco 9
Pennsbury 8, Downingtown East 6
Central Bucks East 10, Bishop Shanahan 6
Ridley 5, Radnor 3
Spring-Ford 8, Garnet Valley 6
Downingtown West 13, Unionville 5

Quarterfinals, Saturday May 21
AT HARRITON H.S.
Downingtown West 14, Spring-Ford 4
Central Bucks East 10, Ridley 6

AT WEST CHESTER HENDERSON H.S.
Conestoga 14, Abington 1
Pennsbury 4, Avon Grove 3, 2 OT

Semifinals, Tuesday, May 24
AT Plymouth Whitemarsh H.S.
6:00 PM – Central Bucks East vs. Downingtown West
8:00 PM – Conestoga vs. Pennsbury

PLAYBACKS at the field of the Higher Seed.
Abington at Avon Grove, 7 p.m.
Spring-Ford at Ridley, 7 p.m.

Championship Game, Thursday, May 26
At Radnor, 8 p.m.
Third-Place game, at Radnor, 6 p.m.

5th place playback, Thursday, May 26, TBA

Catholic League/District 12 Playoffs
(champion advances to PIAA Championships)
La Salle (No. 1 seed) receives bye
St. Joseph’s Prep (No. 2 seed) receives bye

First Round
Thursday, May 19
Archbishop Carroll 10, Archbishop Wood 8
Friday May 20
Archbishop Ryan 14, Cardinal O’Hara 8

Semifinals – May 24, at Cardinal O’Hara
La Salle vs. Archbishop Carroll, 4 p.m.
St, Joseph’s Prep vs. Archbishop Ryan, 6 p.m.
Final – May 26, 5 p.m. at Cardinal O’Hara

District 11 championships
Sunday, May 22
First round
Nazareth 9, Southern Lehigh 8

Semifinals, Wed., May 25
At Allentown’s J. Birney Stadium
Nazareth (4) vs. Emmaus (1)
Allentown Central Catholic (2) vs. Parkland (3)

Championship
Friday, May 27 at Emmaus, 7:30 p.m.

Inter-Ac Invitational
Byes
Haverford School (No. 1)
Malvern Prep (No. 2)
Germantown Academy (No. 3)
Bullis School, MD (No. 5)

First Round
Saturday, May 14
At Episcopal Academy
Game 1: Hill School 8, Peddie School, N.J. 7
Game 2: Lawrenceville School, N.J. 14, Chestnut Hill Academy 5
Game 3: Penn Charter 19, Hun School, N.J. 7
Game 4: Shipley School 9, Episcopal Academy 7

Quarterfinals
May 18
Haverford School 15, Hill School 4
Lawrenceville School (NJ) 9, Bullis School (MD) 5
Penn Charter 6, Germantown Academy 5
Malvern Prep 19, Shipley School 4

Semifinals
Saturday, May 21, at Cabrini College
Malvern Prep 6, Penn Charter 4
Haverford School 13, Lawrenceville School 11

Finals
May 25, at Cabrini College, 7 p.m.
Haverford School vs. Malvern Prep

Friends Schools League Tournament
First round
Tuesday, May 17
Academy New Church 7, Moorestown Friends 4
Shipley School 16, Westtown 3

Friday
Shipley School 15, Academy of the New Church 6

PAC-10 Tournament
Semifinals at Owen J. Roberts
Owen J. Roberts 12, Methacton 11
Spring-Ford 9, Boyertown 2

Championship
Friday, May 13
Spring-Ford 20, Owen J. Roberts 13

Lehigh Valley Conference Playoffs
Semifinals, May 12

Allentown Central Catholic 17, Parkland 14
Emmaus 9, Nazareth 6

Championship
Monday, May 16
Emmaus 8, Allentown Central Catholic 7

Public League Championships

Monday, May 23
Public League Boys’ Lacrosse Tournament @ South Philadelphia
3:15 #5 – Delaware Valley Charter vs #4 – Audenried

Tuesday, May 24
Public League Boys’ Lacrosse Semifinals @ Gratz
3:00 #4/5 Winner vs #1 – George Washington
4:45 #3 – Mastery Charter vs #2 – Northeast

Wednesday, May 25 Public League Boys’ Lacrosse Championship @ Gratz
3:00 Girls Championship Game
4:30 Boys Championship Game


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines