follow us on...

Rosters are announced for Saturday’s Philly Girls Showcase at Westtown School

Thursday, 3rd November 2011

Categories Girl's/Women's, High School, Recruiting  
 

Phillylacrosse.com, Posted 11/3/11

The following are the team rosters for the 2nd annual Philly Girls Showcase Saturday at Westtown School. Click here for an event schedule.

Team 1
GOALIES
26 Rachel Coblentz 2015 Downingtown PA Downingtown East PA Express
154 Jenna Stover 2013 Lansdale PA North Penn

ATTACKERS
23 Gabrielle Cardina 2014 Lititz PA Manheim Township
31 Hannah Cowan 2012 Wilmington DE Ursuline Academy Lenape Premier
49 Lauren Ferguson 2014 Media PA Marple Newtown Quaker City
110 Kaitlyn Meister 2015 Abington PA Mount Saint Joseph’s Ultimate
123 Maren Nordhoy 2014 Reading PA Warwick 380 Lacrosse

MIDFIELDERS
1 Katelyn Ambrose 2013 Coopersburg PA Southern Lehigh 380 Lacrosse
2 Kimberly Arkell 2014 Brentwood NH Exeter Granite State Elite
180 Alison Failing 2012 Glenside PA Abington
51 Kathryn Fitzpatrick 2014 Newtown Square PA Radnor Steps
63 Emily Granger 2013 Kingston PA Wyoming Seminary PA Express
179 Gabby Lee 2014 Sharon Hill PA Academy Park
128 Ellie Peichel 2015 Swarthmore PA Strath Haven Phantastix
153 Margaret Stetson 2015 Berwyn PA Conestoga Phantastix

DEFENDERS
42 Jaclyn Douglas 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose Lacrosse
50 Megan Fiorillo 2013 Chester Springs PA Villa Maria
85 Sarah Kaiser 2015 Armonk NY Byram Hills Metro Lacrosse
149 Autumn Spence 2014 Springfield PA Springfield Phantastix
COACH: Kelly White, Pennsbury High School

TEAM 2

GOALIES
3 Melina Avery 2014 Ardmore PA Harriton Quaker City
176 Megan Barlow 2013 Folcroft PA Academy Park

ATTACKERS
11 Campbell Brewer 2015 Richmond VA Collegiate School Geronimo
14 Victoria Brown 2013 Middletown NJ Red Bank Catholic T3 Shore
24 Erin Carpenter 2014 Newtown Square PA Marple Newtown Quaker City
46 Madison Eberly 2014 Lancaster PA Manheim Township Lancaster X-treme
127 Giulianna Paynter 2013 Media PA Villa Maria Academy Envy

MIDFIELDERS
5 Madeleine Blommer 2014 Radnor PA Episcopal STEPS Philly
6 Hanna Bogorowski 2014 Huntingdon Valley PA Germantown Academy Phantastix
37 Devan Davis 2012 Chester Springs PA Owen J. Roberts PA Express
62 Anna Gordon 2013 Linwood NJ Mainland Regional
70 Emma Hager 2014 Carlisle PA Cumberland Valley Lancaster X-treme
109 Ryan McKinney 2015 Downingtown PA Bishop Shanahan PA Express
124 Olivia Nostrant 2014 Haverford PA Merion Mercy Ultimate
186 Hannah Young 2013 Harleysville PA North Penn

DEFENDERS
27 Daly Colarossi 2015 Collegeville PA Episcopal Academy Ultimate
48 Caleigh Falco 2013 Royersford, PA Springford Dynamite Lacrosse
88 Alyssa Kistner 2013 Rocky Point NY Rocky Point
COACH: Deb Lawlor, Gwynedd Mercy Academy

TEAM 3

GOALIES
84 Hayley Joyce 2013 Drexel Hill PA Archbishop Carroll Phantastix
118 Megan Nemeth 2015 Phoenixville PA Phoenixville 380 Lacrosse

ATTACKERS
15 Emma Brumbaugh 2014 Berwyn PA Episcopal Academy Phantastix
39 Jessica Derstine 2014 Lansdale PA Gwynedd Mercy Philly Steps Elite
55 Allison Fugate 2014 Perkasie PA Pennridge Bucks Select
130 Rosemary Pimental 2013 Massapequa NY Massapequa Long Island Express
162 Ali Thaler 2015 Ardmore PA Baldwin Quaker City

MIDFIELDERS
7 Jessica Boyle 2014 Malvern PA Great Valley Mongoose
22 Alyssa Carcia 2012 Yardley PA George School
35 Jenna Cutilli 2015 Ambler PA Hatboro-Horsham Ultimate
173 Breanna Gillespie 2014 Downingtown PA Downingtown West PA Express
71 Abby Haimson 2014 Montville NJ Montville, New Jersey Thunder
133 Tara Rogers 2014 Lansdale PA North Penn
148 Hayley Soutter 2013 McLean VA Langley Capital Lacrosse
170 Alexandra Wendig 2015 West Chester PA Bishop Shanahan PA Express

DEFENDERS
28 Deanna Coleman 2013 East Lyme CT East Lyme
29 Maggie Cook 2013 Pleasant Valley NY Arlington Hudson Valley Hurricanes
131 Alyssa Porreca 2014 Barto PA Boyertown 380 Lacrosse
155 Andrea Strang 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose

COACH: Jami Wilus, North Penn High School

TEAM 4

GOALIES
4 Madison Bailey 2014 Radnor PA Shipley HEADstrong
168 Samantha Walters 2015 Linfield PA Spring Ford Phantastix

ATTACKERS
56 Sabrina Fusco 2014 Glen Mills PA Garnet Valley Brandywine Majors
59 Maggie Gillespie 2014 North Wales PA Gwynedd Mercy Ultimate
64 Lauren Green 2013 North Wales PA North Penn
112 Christie Mischler 2015 Lower Gwynedd PA Mount St. Joseph’s Phantastix
142 Emily Scullin 2013 Newtown Square PA Great Valley Mongoose

MIDFIELDERS
18 Kaelin Caldwell 2014 Wallingford PA Strath Haven Ultimate Blue
40 Mikayla Doane 2012 Glen Mills PA West Chester Rustin SEPA
58 Cortney Gensemer 2014 Reinholds PA Cocalico Lancaster X-treme
67 Maria Guerra 2014 Ambler PA Hatboro Horsham Ultimate
68 Amanda Gundlach 2014 Doylestown PA Central Bucks West Select
100 Sophie MacFarlane 2015 Wynnewood PA Friends’ Central Quaker City
111 Meghan Merlino 2014 Wappingers Falls NY Arlington Hudson Valley Hurricanes
171 Toni Yuko 2014 Lititz PA Manheim Township Lancaster X-treme

DEFENDERS
20 Megan Camden 2015 Downingtown PA Downingtown West PA Express
53 Grace Foley 2013 Winnetka IL Loyola Academy
66 Carli Grims 2014 Radnor PA Episcopal Steps
160 Michelle Tegethoff 2013 Marlton NJ Cherokee South Jersey Select

COACH: Janique Craig, Central Bucks South High School

TEAM 5

GOALIE
89 Emma Korolik 2013 Wall NJ High Technology T3 Shore

ATTACKERS
33 Abby Crowley 2015 Drexel Hill PA Friends’ Central Quaker City
41 Rebecca Dolenti 2012 Pottstown PA Pottsgrove Aftershock Lacrosse
57 Brooke Gamble 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose
122 Francesca Nicoletti 2014 Gladwyne PA Episcopal Academy
147 Haley Smith 2013 Jenkintown PA Jenkintown PA Express

MIDFIELDERS
25 Gianna Ciro 2013 Media PA Villa Maria Academy Envy
61 Colby Goettelman 2014 Englewood CO Cherry Creek Team 180
73 Rachel Harman 2014 Mechanicsburg PA Cumberland Valley Lancaster X-treme
74 Jessica Harsch 2013 Chester Springs PA Owen J. Roberts 380 Lacrosse
114 Megan Mitchell 2014 Odenton MD Anne Arundel GORC
121 Sarah Nicholson 2015 Berwyn PA Conestoga Phantastix
141 Ellie Schmidt 2014 Collegeville PA Methacton Ultimate
167 Emilie Van Blarcom 2014 Ambler PA Germantown Academy Steps

DEFENDERS
8 Lauren Brauckmann 2014 North Wales PA Central Bucks South Bucks Select
105 Julia Marks 2015 Gladwyne PA Harriton Quaker City
134 Arianna Rubinetti 2013 Wyckoff NJ Ramapo Tristate
172 Rachel Zucker 2014 Blue Bell PA Wissahickon WissLax

COACH: Laurie Markle, Methacton

TEAM 6

Goalie
129 Madeline Pillari 2013 Greenwich CT Convent of the Sacred Heart

Attack
52 Kathy Flanagan 2012 Drexel Hill PA
72 Kirsten Hale 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose
77 Meghan Hubbard 2013 Downingtown PA Downingtown East PA Express
97 Shannon Loose 2015 Malvern PA Conestoga Envy
146 Alexandra Silvera 2014 Bryn Mawr PA Episcopal Academy Quaker City

Midfielders
30 Katelyn Costanza 2014 Denver PA Cocalico Lancaster X-treme
36 Jamie Damirgian 2013 Churchville PA Council Rock South Bucks Select
47 Leah Eble 2015 Green Lane PA Boyertown East 380 Lacrosse
65 Sarah Greensfelder 2013 Mason OH William Mason Natilax Elite
75 Meredith Henne 2013 Downingtown PA Villa Maria Academy PA Express
90 Brittany Lang 2013 Hicksville NY Holy Trinity, For the Love of the Game
137 Emily Santana 2015 Springfield PA Springfield (Delco) Phantastix
158 Finley Sutton 2014 Chadds Ford PA Unionville PA Express

Defenders
19 Samantha Calvaresi 2013 Malvern PA Villa Maria Academy Envy
174 Holly Hager 2015 West Chester PA West Chester East Phantastix
76 Jane Henry 2014 Ambler PA Hatboro-Horsham Ultimate
163 Lauren Thomas 2013 Marlton NJ Cherokee South Jersey Select

COACH: Laura Capuano, West Chester Rustin High School

Team 7

GOALIE
12 Brianna Leaman 2014 Lancaster PA Manheim Township Lancaster X-treme
96 Alexandra Lista 2013 North Wales PA Mount St. Joseph’s Steps

ATTACKERS
21 Kristina Caprio 2013 Point Pleasant NJ Point Pleasant Boro T3 Shore
60 Rebecca Gilpin 2015 Downingtown PA Downingtown East PA Express
82 Claire Jackson 2013 Malvern PA Conestoga Phantastix
87 Carrie Kilgore 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose
166 Brittany Tyson 2013 Harleysville PA North Penn Steps

MIDFIELDERS
32 Erica Coyne 2014 Chadds Ford PA Garnet Valley Brandywine Majors
185 Maddie Haas 2012 Blue Bell PA Mount Saint Joseph’s Ultimate
187 Tianna Fluck 2013 Philadelphia PA George Washington
78 Danielle Hubbs 2013 Shamong NJ Seneca
93 Rachel Lawson 2013 Norfolk VA Norfolk Academy SOVA
103 Kirsten Mansfield 2015 West Chester PA Academy of Notre DamePhantastix
140 Jacqueline Schauble 2014 Gulph Mills PA Upper Merion Envy Lacrosse
144 Lilly Shields 2013 Coopersburg PA Southern Lehigh 380 Lacrosse
157 Morgan Stump 2013 Reading PA Exeter Township Ultimate

DEFENDERS
86 Katherine Kernan 2013 Medford NJ Shawnee South Jersey Select
132 Jaelin Porter 2013 Timonium MD Dulaney Charmers
150 Laney Stenson 2015 Malvern PA Conestoga Phantastix
COACH: Lorraine Beers, Archbishop Carroll High School

TEAM 8

GOALIES
54 Alexandra Freedman 2014 Villanova PA Radnor
115 Paige Mitros 2014 Glen Mills PA Garnet Valley Brandywine Majors

ATTACKERS
9 Elizabeth Brennan 2014 Swarthmore PA Ridley
80 Rachel Hughes 2014 Coatesville PA Unionville PA Express
135 Helen Rush 2015 Clifton Heights PA Upper Darby
138 Maddisen Sarnecki 2013 Manassas VA John Paul the Great Team Stellar
169 Haley Warden 2014 Glen Mills PA Garnet Valley Brandywine Majors

MIDFIELDERS
181 Schuyler Aitken 2013 Villanova PA Episcopal Academy Ultimate
16 Natalie Bulgier 2015 Harleysville PA Souderton Area PA Express
17 Tori Bulgier 2014 Harleysville PA Souderton Area PA Pride
44 Kailie Dunn 2014 Blue Bell PA Gwynedd Mercy STEPS Phiily
79 Meghan Hubley 2013 West Chester PA Episcopal Academy
91 Lindsay Lare 2013 Cape May NJ Lower Cape May Reg’l South Jersey Devils
101 Aleah MacKay 2014 Bedford NH Bedford Granite State Elite
126 Christy Palazzese 2015 Berwyn PA Episcopal Academy Ultimate

DEFENDERS
10 Samantha Brennan 2014 Swarthmore PA Ridley
45 Ashley Durham 2014 Lansdale PA North Penn
183 Rachel Lattimer 2013 Medford NJ Shawnee South Jersey Devils
99 Zoe Lycett 2012 Coopersburg PA Southern Lehigh 380 Lacrosse

COACH: Erika Baylis, Lower Merion High School

TEAM 9

GOALIE
81 Josie Hungerbuhler 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose

ATTACKERS
175 Brittany Hazard 2014 Elkins Park PA Cheltenham SEPA
98 Abby Lord 2014 Devon PA Conestoga Phantastix
104 Eliza Mantelmacher 2015 Penn Valley PA Baldwin Quaker City
106 Cashel McCarthy 2014 Malvern PA Baldwin Steps
164 Mallory Tluchowski 2012 Montclair VA Forest Park NoVa West

MIDFIELDERS
94 Hailey Leister 2014 Reading PA Exeter Township BZ Elite
95 Taylor Leonhardt 2015 Media PA Academy of Notre DamePhantastix
102 Mary Mann 2014 Lancaster PA Manheim Township Lancaster X-treme
107 Molly McGuckin 2013 Glenmoore PA Downingtown West PA Express
119 Kerry Newby 2012 Media PA Archbishop Carroll Phantastix
136 Susana Russell 2014 Chapel Hill NC Chapel Hill TSL
182 Madison Staska 2015 West Chester PA Bishop Shanahan PA Express
156 Alicia Stratten 2014 Perkiomenville PA Boyertown 380 Lacrosse

DEFENDERS
43 Katie Doyle 2014 Media PA Penncrest Brandywine Majors
92 Dana Laulis 2014 Garnet Valley PA Garnet Valley Brandywine Majors
184 Emma Rodner-Tims 2015 Exton PA Bishop Shanahan SEPA
151 Samantha Stephans 2015 Wayne PA Conestoga

COACH: Mark Pinkerton, Manheim Township High School

TEAM 10

GOALIE
165 Juliana Toes 2013 Manhasset NY Manhasset For the Love of the Game

ATTACKERS
34 Sara Curley 2014 Wayne PA Radnor Phantastix
120 Bianca Newton 2014 Haverford PA Baldwin Steps
143 Drew Shapiro 2014 Bedford NH Bedford Granite State Elite
178 Memuna Sillah 2014 Sharon Hill PA Academy Park
159 Casey Swezey 2015 Ambler PA Hatboro Horsham Ultimate

MIDFIELDERS
38 Taryn Deck 2013 Wayne PA Radnor Ultimate Goal
177 Kelliann Gallagher 2012 Collingdale PA Academy Park
83 Hannah Jaskuta 2015 Gilbertsville PA Boyertown Senior 380 Lacrosse
108 Katie McKay 2014 Ambler PA Hatboro-Horsham Phantastix
113 Jamie Mitchell 2014 Huntingdon Valley PA Gwynedd Mercy Ultimate
116 Avery Murphy 2015 Paoli PA Great Valley Phantastix
117 Taylor Myers 2014 Blue Bell PA Wissahickon Ultimate
161 Madison Terefenko 2014 sinking spring PA Wilson Phantastix

DEFENDERS
13 Sarah Brooke 2015 Berwyn PA Conestoga Motion
139 Molly Savage 2014 Garnet Valley PA Garnet Valley Brandywine Majors
145 Dana Siepietowski 2014 Boyertown PA Boyertown 380 Lacrosse
152 Marley Sternberg 2014 Blue Bell PA Germantown Academy Steps

COACH: Anne Pillion, Quikstix Lacrosse Club


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines