follow us on...

Philly Girls Showcase player list for November 5 event at Westtown School

Tuesday, 25th October 2011

Categories Events, Girl's/Women's, High School, Recruiting, Tournaments  
 

Phillylacrosse.com, Posted 10/25/11

2011 Philly Girls Showcase
Registered Player List
as of 10-21-11


(See story on event)

First Last Grad Year City State School Club
Katelyn Ambrose 2013 Coopersburg PA Southern Lehigh 380 Lacrosse
Kimberly Arkell 2014 Brentwood NH Exeter Granite State Elite
Melina Avery 2014 Ardmore PA Harriton Quaker City
Madison Bailey 2014 Radnor PA Shipley HEADstrong
Madeleine Blommer 2014 Radnor PA Episcopal Steps
Hanna Bogorowski 2014 Huntingdon Valley PA Germantown Academy Phantastix
Jessica Boyle 2014 Malvern PA Great Valley Mongoose
Lauren Brauckmann 2014 North Wales PA Central Bucks South Bucks Select
Elizabeth Brennan 2014 Swarthmore PA Ridley
Samantha Brennan 2014 Swarthmore PA Ridley
Campbell Brewer 2015 Richmond VA Collegiate School Geronimo
Victoria Brown 2013 Middletown NJ Red Bank Catholic T3 Shore
Emma Brumbaugh 2014 Berwyn PA Episcopal Academy Phantastix
Natalie Bulgier 2015 Harleysville PA Souderton PA Express
Tori Bulgier 2014 Harleysville PA Souderton PA Pride
Kaelin Caldwell 2014 Wallingford PA Strath Haven Ultimate
Samantha Calvaresi 2013 Malvern PA Villa Maria Academy Envy
Megan Camden 2015 Downingtown PA Downtown West PA Express
Kristina Caprio 2013 Point Pleasant NJ Point Pleasant Boro T3 Elite
Alyssa Carcia 2012 Yardley PA George School
Gabrielle Cardina 2014 Lititz PA Manheim township
Erin Carpenter 2014 Newtown Square PA Marple Newtown Quaker City
Gianna Ciro 2013 Media PA Villa Maria Academy Envy
Rachel Coblentz 2015 Downingtown PA Downingtown East PA Express
Daly Colarossi 2015 Collegeville PA Episcopal Academy Ultimate
Deanna Coleman 2013 East Lyme CT East Lyme
Maggie Cook 2013 Pleasant Valley NY Arlington Hudson Valley Hurricanes
Katelyn Costanza 2014 Denver PA Cocalico Lancaster X-treme
Hannah Cowan 2012 Wilmington DE Ursuline Academy Lenape Premier
Erica Coyne 2014 Chadds Ford PA Garnet Valley Brandywine Majors
Abby Crowley 2015 Drexel Hill PA Friends’ Central Quaker City
Sara Curley 2014 Wayne PA Radnor Phantastix
Jenna Cutilli 2015 Ambler PA Hatboro-Horsham Ultimate
Jamie Damirgian 2013 Churchville PA Council Rock South Bucks Select
Devan Davis 2012 Chester Springs PA Owen J. Roberts PA Express
Taryn Deck 2013 Wayne PA Radnor Ultimate
Jessica Derstine 2014 Lansdale PA Gwynedd Mercy Steps
Rebecca Dolenti 2012 Pottstown PA Pottsgrove Aftershock
Katie Doyle 2014 Media PA Penncrest Brandywine Majors
Kailie Dunn 2014 Blue Bell PA Gwynedd Mercy Steps
Ashley Durham 2014 Lansdale PA North Penn
Madison Eberly 2014 Lancaster PA Manheim Township Lancaster X-treme
Leah Eble 2015 Green Lane PA Boyertown 380 Lacrosse
Caleigh Falco 2013 Royersford, PA Springford Dynamite
Lauren Ferguson 2014 Media PA Marple Newtown Quaker City
Megan Fiorillo 2013 Chester Springs PA Villa Maria
Kathryn FitzPatrick 2014 Newtown Square PA Radnor Steps
Kathy Flanagan 2012 Drexel Hill PA Archbishop Prendergast
Grace Foley 2013 Winnetka IL Loyola Academy
Alexandra Freedman 2014 Villanova PA Radnor
Allison Fugate 2014 Perkasie PA Pennridge Bucks Select
Brooke Gamble 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose
Cortney Gensemer 2014 Reinholds PA Cocalico Lancaster X-treme
Maggie Gillespie 2014 North Wales PA Gwynedd Mercy Ultimate
Rebecca Gilpin 2015 Downingtown PA Downingtown East PA Express
Colby Goettelman 2014 Englewood CO Cherry Creek Team 180
Anna Gordon 2013 Linwood NJ Mainland Regional
Emily Granger 2013 Kingston PA Wyoming Seminary PA Express
Carli Grims 2014 Radnor PA Episcopal Steps
Maria Guerra 2014 Ambler PA Hatboro Horsham Ultimate
Amanda Gundlach 2014 Doylestown PA Central Bucks West Select
Abby Haimson 2014 Montville NJ Montville New Jersey Thunder
Kirsten Hale 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose
Jessica Harsch 2013 Chester Springs PA Owen J. Roberts 380 Lacrosse
Meredith Henne 2013 Downingtown PA Villa Maria Academy PA Express
Jane Henry 2014 Ambler PA Hatboro-Horsham Ultimate
Meghan Hubbard 2013 Downingtown PA Downingtown East PA Express
Danielle Hubbs 2013 Shamong NJ Seneca
Rachel Hughes 2014 Coatesville PA Unionville PA Express
Josie Hungerbuhler 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose
Claire Jackson 2013 Malvern PA Conestoga Phantastix
Hannah Jaskuta 2015 Gilbertsville PA Boyertown Senior 380 Lacrosse
Hayley Joyce 2013 Drexel Hill PA Archbishop Carroll Phantastix
Sarah Kaiser 2015 Armonk NY Byram Hills Metro Lacrosse Club
Katherine Kernan 2013 Medford NJ Shawnee South Jersey Select
Carrie Kilgore 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose
Alyssa Kistner 2013 Rocky Point NY Rocky Point
Emma Korolik 2013 Wall NJ High Technology T3 Shore
Brittany Lang 2013 Hicksville NY Holy Trinity FLG
Lindsay Lare 2013 Cape May NJ Lower Cape May Regional South Jersey Devils
Dana Laulis 2014 Garnet Valley PA Garnet Valley Brandywine Majors
Rachel Lawson 2013 Norfolk, VA VA Norfolk Academy SOVA
Brianna Leaman 2014 Lancaster PA Manheim Township Lancaster X-treme
Hailey Leister 2014 Reading PA Exeter Township BZ Elite
Taylor Leonhardt 2015 Media PA Academy of Notre Dame Phantastix
Alexandra G. Lista 2013 North Wales PA Mount St. Joseph Academy Steps
Shannon Loose 2015 Malvern PA Conestoga Envy
Abby Lord 2014 Devon PA Conestoga Phantastix
Zoe Lycett 2012 Coopersburg PA Southern Lehigh 380 Lacrosse
Sophie MacFarlane 2015 Wynnewood PA Friends’ Central Quaker City
Aleah MacKay 2014 Bedford NH Bedford Granite State Elite
Mary Mann 2014 Lancaster PA Manheim Township Lancaster X-treme
Kirsten Mansfield 2015 West Chester PA Academy of Notre Dame Phantastix
Eliza Mantelmacher 2015 Penn Valley PA The Baldwin School Quaker City
Julia Marks 2015 Gladwyne PA Harriton Quaker City
Cashel McCarthy 2014 Malvern PA Baldwin Steps
Molly McGuckin 2013 Glenmoore PA Downingtown West PA Express
Katie McKay 2014 Ambler PA Hatboro-Horsham Phantastix
Ryan McKinney 2015 Downingtown PA Bishop Shanahan PA Express
Kaitlyn Meister 2015 Abington PA Mount Saint Joseph’s Ultimate
Meghan Merlino 2014 Wappingers Falls NY Arlington Hudson Valley Hurricanes
Christie Mischler 2015 Lower Gwynedd PA Mount St. Joseph’s
Megan Mitchell 2014 Odenton MD Anne Arundel GORC
Paige Mitros 2014 Glen Mills PA Garnet Valley Brandywine Majors
Taylor Myers 2014 Blue Bell PA Wissahickon Ultimate
Kerry Newby 2012 Media PA Archbishop Carroll Phantastix
Bianca Newton 2014 Haverford PA Baldwin Steps
Sarah Nicholson 2015 Berwyn PA Conestoga Phantastix
Francesca Nicoletti 2014 Gladwyne PA Episcopal Academy
Maren Nordhoy 2014 Reading PA Warwick/Linden Hall 380 Lacrosse
Olivia Nostrant 2014 Haverford PA Merion Mercy Ultimate
Alison O’Donnell 2014 Harleysville PA Gwynedd Mercy Academy
Christy Palazzese 2015 Berwyn PA Episcopal Academy Ultimate
Giulianna Paynter 2013 Media PA Villa Maria Academy Envy
Ellie Peichel 2015 Swarthmore PA Strath Haven Phantastix
Madeline Pillari 2013 Greenwich CT Convent of the Sacred Heart
Alyssa Porreca 2014 Barto PA Boyertown 380 Lacrosse
Tara Rogers 2014 Lansdale PA North Penn
Helen Rush 2015 Clifton Heights PA Upper Darby
Susana Russell 2014 Chapel Hill NC Chapel Hill TSL
Emily Santana 2015 Springfield PA Springfield Delco Phantastix
Maddisen Sarnecki 2013 Manassas VA John Paul the Great Team Stellar
Molly Savage 2014 Garnet Valley PA Garnet Valley Brandywine Majors
Ellie Schmidt 2014 Collegeville PA Methacton Ultimate
Emily Scullin 2013 Newtown Square PA Great Valley Mongoose
Drew Shapiro 2014 Bedford NH Bedford Granite State Elite
Lilly Shields 2013 Coopersburg PA Southern Lehigh 380 Lacrosse
Dana Siepietowski 2014 Boyertown PA Boyertown Area 380 Lacrosse
Alexandra Silvera 2014 Bryn Mawr PA Episcopal Academy Quaker City
Haley Smith 2013 Jenkintown PA Jenkintown PA Express
Hayley Soutter 2013 McLean VA Langley Capital Lacrosse Club
Autumn Spence 2014 Springfield PA Springfield Phantastix
Laney Stenson 2015 Malvern PA Conestoga Phantastix
Samantha Stephans 2015 Wayne PA Conestoga
Marley Sternberg 2014 Blue Bell PA Germantown Academy Steps
Margaret Stetson 2015 Berwyn PA Conestoga Phantastix
Jenna Stover 2013 Lansdale PA North Penn
Andrea Strang 2013 Malvern PA Great Valley Mongoose
Alicia Stratten 2014 Perkiomenville PA Boyertown 380 Lacrosse
Emilie Studnick 2015 Berwyn PA Conestoga Phantastix
Morgan Stump 2013 Reading PA Exeter Township Senior Ultimate
Finley Sutton 2014 Chadds Ford PA Unionville PA Express
Casey Swezey 2015 Ambler PA Hatboro-Horsham Ultimate
Michelle Tegethoff 2013 Marlton NJ Cherokee South Jersey Select
Madison Terefenko 2014 Sinking Spring PA Wilson Phantastix
Ali Thaler 2015 Ardmore PA Baldwin School Quaker City
Lauren Thomas 2013 Marlton NJ Cherokee South Jersey Select
Mallory Tluchowski 2012 Montclair VA Forest Park NoVa West-Stellar
Juliana Toes 2013 Manhasset NY Manhasset FLG
Brittany Tyson 2013 Harleysvillle PA North Penn SEPA
Emilie Van Blarcom 2014 Ambler PA Germantown Academy Steps
Samantha Walters 2015 Linfieald PA Spring Ford Phantastix
Haley Warden 2014 Glen Mills PA Garnet Valley Bradywine Majors
Alexandra Wendig 2015 West Chester PA Bishop Shanahan PA Express
Toni Yuko 2014 Lititz PA Manheim Township Lancaster X-treme


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines