follow us on...

Central League releases all-league boys’ team

Monday, 17th May 2010

Categories Boy's/Men's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/17/10

Boys Lacrosse All Central Teams
First Team

Goalie
Austin Kaut Sr Springfield
Peter Zonino Sr Conestoga

Attack
Jordan Wolf Sr Lower Merion
Matt Smith Sr Conestoga
Colin Keegan Sr Springfield
Eric Warden Sr Garnet Valley

Midfield
Tyler Johnston Sr Ridley
Ryan Buttenbaum Sr Conestoga
Josh Cavanaugh Sr Springfield
Adam Yee Sr Penncrest
Bobby Gildea Sr Springfield
Ryan Lord Sr Conestoga

Longstick Midfielder
Brian Dailey Jr Conestoga
Alex Warden Jr Garnet Valley

Defense
Joe Addona Sr Springfield
Casey Ikeda Sr Conestoga
Carlos Pelaez Sr Radnor
Brendan Nave Sr Springfield
Casey Decker Sr Ridley

Second Team

Goalie
Hank Altschuler Jr Lower Merion
Steve Brodeur So Strath Haven

Attack
Mark Dolphin Sr Strath Haven
Mike Montella Sr Garnet Valley
Andrew Mongeluzzi Sr Lower Merion
Joe Venit Jr Springfield

Midfield
Andrew Caldwell Jr Penncrest
Ahmad Zachary Sr Lower Merion
Peter Bowers Sr Conestoga
Harrison Lawrence Sr Radnor
Ricky Lehman Sr Garnet Valley
Billy McCullough Sr Springfield
Tanner Scott Jr Conestoga

Longstick Midfielder
Dan Mojica Jr Springfield

Defense
Erik Lenke Sr Strath Haven
Ari Weisband Sr Lower Merion
Mike Baldassare Sr Penncrest
Ryan Lehman So Garnet Valley
Austin Campbell Sr Conestoga

Honorable Mention

Jason Klunder Sr Conestoga
Austin Rogusky Sr Conestoga
Ben Karr Jr Conestoga
Kevin Rudd Jr Conestoga
Benny Baiocco Jr Garnet Valley
Adam Mondell Sr Garnet Valley
Billy Neilson Sr Garnet Valley
Ryan Guittare So Garnet Valley
Jules Racci So Garnet Valley
Steve Smyrl Jr Garnet Valley
Joseph Taulane So Garnet Valley
Dave Pennoni Jr Haverford High
Zach Fink So Harriton
Alek Klincewicz Jr Lower Merion
Nile Thompson Sr Lower Merion
Joe Shallow Sr Lower Merion
Ryan Ferguson Sr Marple Newtown
Ryan Taylor Sr Marple Newtown
Tom Kelly Sr Penncrest
Pat Fisher Sr Strath Haven
Sean Walsh Sr Strath Haven
Drew Goff Jr Strath Haven
Zach Greenberg Sr Radnor
Jeff Puckette Jr Radnor
Spencer Lussier Sr Radnor
Kris Masterson Sr Ridley
Eric Streicher Jr Ridley
Jordan Demcher Sr Springfield
Joe Devinney Sr Springfield
Scott Parke Sr Springfield
Chris Neigh Sr Upper Darby
Andy Mardinly Sr Upper Darby
Dillon Burke Sr Upper Darby

Player of the Year
Austin Kaut Sr Springfield

Coach of the Year
Mike Friel Springfield

Team Sportsmanship
1st Harriton
2nd Haverford
3rd Lower Merion /Radnor

George Kruse Award
Dillon Burke Sr Upper Darby
Ryan Ferguson Sr Marple Newtown
Ryan Taylor Sr Marple Newtown
Nile Thompson Sr Lower Merion
Beau Brady Sr Radnor


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines