follow us on...

Catholic League releases all-league boys’ teams

Wednesday, 2nd June 2010

Categories Boy's/Men's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/2/10

The 2010 All-Catholic League boys’ teams:

2010 Coach of the year
NC Luke Hogan
Northern Division MVP LS Kevin Forster A 11
Southern Division MVP CO Andrew Vogel D 12
George Kruse Award
LC Tom Gaus D 12

First Team
LS Kevin Forster A 11
LS Dan Losier A 12
AW Drew McIntyre A 12
LC Liam Malley A 12
AW Steve Jackson M 12
CE Tim Becht M 12
LC Sean Rooney M 12
LS Patrick Resch M 12
LS Jack Bogorowski M 11
LS Stephen Kelly M 12
AR Joe Henry LSM 12
AW Mike Moffa D 11
CE Nick Sarrapo D 12
LC Mike Bradley D 11
LS Shane Pierce D 12
LS Mark DiFrangia D 12
LC Chad Adams G 11
LS John Lawlor G 11
LS Victor Garcia G 11

SECOND TEAM
AW Kevin Maxwell A 11
LC Zak Ruch A 11
LS Christian Cardinal A 12
NC Vince Scarpa A 12
AR Tim Taylor A 10
CE Bill Ousey M 12
FJ Matt Keown M 12
LC Chuck Karr M 12
LS Nick Cruice M 11
LS Sean Coleman M 9
LS Zack Jones M 11
LS Casey Eidenshink LSM 10
AW Dylan Matthews D 11
FJ Brian Wright D 12
LC Tom Gaus D 12
LS Tim Durkin D 12
AW Pat Glemser G 12
FJ Michael Sinko G 11

HONORABLE MENTION
AR Steven Buchinski M 10
AR Dylan Cave M 11
AR Sam Meder D 12
AR Kevin Nelms A 10
AR Ryan Steinmetz A 12
AR Anthony Victor D 11
AW Shane Moyer M 10
AW Steve Bounomo LSM 10
AW Zack Buehler D 12
AW Kevin McNicholas A 12
AW Chris Rahill M 9
AW Ed Wiler M 11
CE Bob Reed D 10
CE Max Reil D 12
CE Randy Taylor A 12
FJ Dan Seibels A 11
FJ Tyler Wissman A 12
LC Chris Bray D 12
LS Anthony Cognetti M/FO 12
LS Ryan Saraceni D 12
LS Luke Vrancken LSM 12
NC Bob Butler D 12
NC Jeff Kalman A 12
NC Rich Tangradi M 12

Southern Division
First Team

AC Ryan Flynn A 11
CO Ed McLaoughlin A 10
RC Steve Showmaker A 12
SJP Cory Scheuerle A 11
AC Zach Parke M 12
AC Ryan Shea M 11
CO Mike Kerrigan M 12
CO Bob McNamara M 12
SJP Jeff Heath M 11
SJP Jake O’Brien M/FO 11
SJP Will Farrell LSM 11
AC Tim Llull D 11
CO Andrew Vogel D 12
RC Max Kroll D 12
SJP Stephen O’Hara D 12
SJP Clint Barber D 11
CO Andrew Sorensen G 12
SJP Mike Zikoski G 12

Second Team

AC Brian Keith A 11
CO Nick Juisiti A 11
SJP Brad James A 11
SJP Anthony Marini A/M 9
AC Emmett Filippelli M 12
AC JT Sellman M 10
KK Frank Defrancisco M 12
SJP John Gregitis M 12
RC Devon McKee M 12
RC Hugh Gallagher M 11
RC Brian Andrews LSM 10
AC Alex Bralczyk D 11
CO Joe Foley D 12
MB Dan Lutes D 11
SJP Jon Sax D 11
SJP Connor Dent D 11
AC Jason Cuzzupe G 12
RC Andrew Sabia G 10

Honorable mention
AC Greg Rice D 10
CO Barry Downes A 11
CO Rick Eglington LSM 10
KK Albie Barth A/M 12
KK Matt Brennan M 12
KK Dan Kilpatrick A 12
KK Tom Rogers D 11
MB Terry Jacob D 11
MB Kevin Mathis LSM 12
MB Dan Murphy M 10
MB JP O’Connor G 11
MB Ricky Reid A 12
RC Chris Lyons A 10
RC Derrick Skipper D 12
SJP Pat Farrell LSM 11


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines