follow us on...

Springfield-Delco joins Conestoga, La Salle in National Rankings

Thursday, 16th April 2009

Categories Boy's/Men's, High School, Rankings  
 

Phillylacrosse.com, Posted 4/16/09

Springfield-Delco became the third Philly team to crack the Under Armour/Inside Lacrosse National Power Rankings for boys’ lacrosse.     The Cougars (9-0) checked in at No. 24, while Conestoga (9-0) moved up five notches to No. 8 and La Salle (5-3) moved up  two spots to No. 19.

1. Gilman (Md.) (7-0)

Previous: 1. Beat Malvern Prep 12-4, Severn 11-7. Next: Tomorrow vs. McDonogh.

2. West Islip (N.Y.) (5-0)

Previous: 2. Beat Chaminade 10-4, Sachem East 15-6. Next: Saturday vs. Ridgewood.

3. Delbarton (N.J.) (6-0)

Previous: 3. Beat Fairfield Prep 11-6, Georgetown Prep 8-3, Ramapo 13-3. Next: Saturday @ St. Anthony’s.

4. Calvert Hall (Md.) (7-1)

Previous: 5. Beat Friends 19-6, McDonogh 6-2. Next: Tomorrow vs. Loyola Blakefield.

5. LaFayette (N.Y.) (3-0)

Previous: 6. Beat Christian Brothers 24-13. Next: Today @ Onondaga Central.

6. Yorktown (N.Y.) (5-0)

Previous: 7. Beat Horace Greeley 16-11. Next: Saturday vs. Ward Melville.

7. Deerfield (Mass.) (6-0)

Previous: 8. Beat Choate 14-4, Longmeadow 19-5. Next: Saturday @ Taft.

8. Conestoga (Pa.) (9-0)

Previous: 13. Beat Upper Darby 19-1. Next: Today @ Lower Merion.

9. Georgetown Prep (Md.) (12-2)

Previous: 4. Lost to Delbarton 8-3, beat Good Counsel 14-3. Next: Today vs. St. Albans.

10. Saint Andrew’s (Fla.) (21-0)

Previous: 12. Beat Pope John Paul II 25-2, St. Thomas Aquinas 25-1. Next: Tomorrow @ Gulliver Prep.

11. West Genesee (N.Y.) (5-1)

Previous: 11. Beat Utica Proctor 23-0, Fayatteville-Manlius 10-2, Liverpool 15-10. Next: Saturday vs. Baldwinsville.

12. Chaminade (N.Y.) (5-1)

Previous: 9. Lost to West Islip 10-4, beat Holy Trinity 13-7. Next: Today vs. St. Dominic.

13. Duxbury (Mass.) (6-0)

Previous: 14. Beat Xaverian Brothers 11-6, Scituate 14-7. Next: Saturday vs. Georgetown Prep.

14. Kent Denver (Colo.) (7-0)

Previous: 15. Beat Denver East 18-7, Chatfield 11-6, Bishop Machebeuf 17-0. Next: Today vs. Colorado Academy.

15. Worthington Kilbourne (Ohio) (5-0)

Previous: 16. Beat Dublin Scioto 17-2. Next: Friday @ Hudson.

16. Cold Spring Harbor (N.Y.) (6-1)

Previous: 17. Beat Somers 7-3. Next: Saturday vs. Huntington.

17. Upper Arlington (Ohio) (4-0)

Previous: 18. Beat Wooster 15-3, Dublin Coffman 8-7 in overtime. Next: Tomorrow vs. Thomas Worthington.

18. Boys’ Latin (Md.) (9-1)

Previous: 20. Beat St. Paul’s 16-15 in overtime, Spalding 17-9. Next: Tomorrow @ St. Mary’s Annapolis.

19. La Salle (Pa.) (5-3)

Previous: 21. Beat McDonogh 8-3. Next: Tuesday @ Episcopal Academy.

20. Port Washington (N.Y.) (5-0)

Previous: 22. Beat Freeport 14-5. Next: Saturday vs. Massapequa.

21. Ridgefield (Conn.) (4-0)

Previous: 23. Beat Wilton 15-4, Norwalk 18-3, Massapequa 12-5. Next: Saturday @ Stamford.

22. Manhasset (N.Y.) (6-1)

Previous: 24. Beat Darien 14-13, North Shore 14-4. Next: Saturday @ Northport.

23. St. Mary’s Annapolis (Md.) (8-1)

Previous: 25. Beat Mount St. Joseph’s 12-3. Next: Tomorrow vs. Boys’ Latin.

24. Springfield-Delco (Pa.) (9-0)

Previous: Unranked. Beat Comsewogue 7-6, Harriton 13-5. Next: Today @ Strath Haven.

25. Rocky Point (N.Y.) (5-0)

Previous: Unranked. Beat Syosset 7-5, Bellport 16-9 Next: Today @ Comsewogue.

Dropped Out

Mountain Lakes (N.J.) (2-3)

Previous: 10. Lost to Shoreham-Wading River 13-5, Kinnelon 8-4. Next: Saturday vs. Don Bosco Prep.

Darien (Conn.) (2-1)

Previous: 19. Lost to Manhasset 14-13, beat Trinity Catholic 19-2. Next: Saturday vs. Malvern Prep.

Regional Rankings

Mid-Atlantic

1. Gilman (Md.) (7-0)

2. Delbarton (N.J.) (6-0)

3. Calvert Hall (Md.) (7-1)

4. Conestoga (Pa.) (9-0)

5. Georgetown Prep (Md.) (12-2)

6. Boys’ Latin (Md.) (9-1)

7. La Salle (Pa.) (5-3)

8. St. Mary’s Annapolis (Md.) (8-1)

9. Springfield-Delco (Pa.) (9-0)

10. Ridgewood (N.J.) (5-1)

Northeast

1. West Islip (N.Y.) (5-0)

2. LaFayette (N.Y.) (3-0)

3. Yorktown (N.Y.) (5-0)

4. Deerfield (Mass.) (6-0)

5. West Genesee (N.Y.) (5-1)

6. Chaminade (N.Y.) (5-1)

7. Duxbury (Mass.) (6-0)

8. Cold Spring Harbor (N.Y.) (6-1)

9. Port Washington (N.Y.) (5-0)

10. Ridgefield (Conn.) (4-0)

Southeast

1. Saint Andrew’s (Fla.) (21-0)

2. Highland Park (Texas) (12-1)

3. Chapel Hill (N.C.) (11-1)

4. Lake Brantley (Fla.) (18-1)

5. St. Mark’s (Texas) (12-2)

6. Episcopal School of Dallas (Texas) (11-3)

7. Dallas Jesuit (Texas) (13-4)

8. McCallie (Tenn.) (7-2)

9. Lassiter (Ga.) (12-1)

10. Lovett (Ga.) (13-3)

West

1. Kent Denver (Colo.) (7-0)

2. Coronado (Calif.) (7-2)

3. St. Ignatius Prep (Calif.) (13-1)

4. Arapahoe (Colo.) (6-3)

5. La Costa Canyon (Calif.) (7-3)

6. Bainbridge Island (Wash.) (7-0)

7. Lincoln (Ore.) (8-1)

8. Corona Del Mar (Calif.) (11-0)

9. Mercer Island (Wash.) (7-4)

10. De La Salle (Calif.) (10-2)

Midwest

1. Worthington Kilbourne (Ohio) (5-0)

2. Upper Arlington (Ohio) (4-0)

3. Brother Rice (Mich.) (7-0)

4. Western Reserve Academy (Ohio) (8-4)

5. New Trier (Ill.) (5-0)

6. Hudson (Ohio) (3-0)

7. Thomas Worthington (Ohio) (4-0)

8. St. Xavier (Ohio) (3-0)

9. Rockhurst Jesuit (Mo.) (7-3)

10. Christian Brothers College (Mo.) (10-0)

Tags: , ,


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines