follow us on...

Final Phillylacrosse.com Boys’ Rankings: La Salle is No. 1

Wednesday, 10th June 2009

Categories Boy's/Men's, High School, Rankings  
 

Phillylacrosse.com, posted 6/10/09

Phillylacrosse.com present its final Boys’ Rankings, based on overall season record, strength of schedule and performance in playoffs:

1. La Salle (21-4) – The Explorers won their sixth straight Catholic League title and claimed the first Pennsylvania Interscholastic Athletic Association championship.

2. Conestoga (24-2) – The Pioneers won the Central League crown with an undefeated mark and claimed the first District 1 crown. They were ranked 13th in the most recent Under Armour/Inside Lacrosse Power Rankings.

3. St. Joseph’s Prep (16-2) – The Hawks dealt Conestoga its lone regular-season loss and placed second in District 12.

4. Haverford School (16-8) – The Fords tied for the Inter-Ac League championship and won the Inter-Ac Playoff title.

5. Downingtown East (20-4) – The Cougars won their third straight Ches-Mont/Suburban League crown and placed second in District 1.

6. Springfield-Delco (19-6) – The Cougars tied for second in the Central League and reached the PIAA semifinals.

7. Malvern Prep (11-9) – The Friars tied for the Inter-Ac League championship and had wins over national powers Arapahoe (Col.), Darien (Conn.) and Lawrenceville (N.J.).

8. Emmaus (19-5) – The Green Hornets won the District 11 championship and reached the PIAA quarterfinals.

9. Radnor (15-4) – The Red Raiders tied for second in the Central League.

10. Central Bucks East (16-5) – The Patriots won their fifth straight Suburban One title and placed fourth in the District 1 tournament.

11. Episcopal Academy (13-8) – The Churchmen reached the semifinals of the Inter-Ac League tourney.

12. Lower Merion (17-6) – The Aces placed fifth in the District 1 tourney.

13. West Chester East (16-6) – The Vikings placed sixth in the District 1 tourney.

14. Garnet Valley (14-9) – The Jaguars placed seventh in the District 1 tourney.

15. Abington (17-6) – The Ghosts won their third straight Suburban One National Conference crown.

16. Unionville (12-5) – The Indians finished second in the Ches-Mont League.

17. Owen J. Roberts (19-2) – The Wildcats won their second straight Pioneer Athletic Conference crown.

18. Archbishop Wood (11-6) – The Vikings placed second in the Catholic League North Division.

19. Hatboro-Horsham (15-4) – The Hatters finished second in the Suburban One Continental Conference.

20. Downingtown West (12-8) – The Whippets finished fifth in the Ches-Mont League and won a District 1 playoff game.

21. Upper Dublin (17-3) – The Cardinals won their fourth straight Suburban One American Conference title.

22. Pennsbury (12-8) – The Falcons finished second in the Suburban One National Conference and won their first playoff game ever.

23. Ridley (10-9) – The Raiders finished seventh in the Central League.

24. Penncrest (9-9) – The Lions finished eighth in the Central League.

25. Henderson (9-8) – The Warriors finished sixth in the Ches-Mont League.

Tags:


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines