follow us on...

A look at the first PIAA tourney: First-round brackets, sites and times

Friday, 22nd May 2009

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com Posted 5/22/09

    Some of the sites and times have been released for the first Pennsylvania Interscholastic Athletic Association (PIAA) lacrosse championships.

    The 16-team tourneys for both boys and girls will begin Tuesday, May 26. Seven teams from District 1 and one each from Districts 11 and 12 in boys and girls will compete for the right to go to HersheyPark Stadium June 6 for the title games.

    On the boys’ side, the District 1 champion, which will be decided tonight at Villanova University (8 p.m.) when top-seeded Conestoga meets No. 2 Downingtown East, will face the District 1 seventh-place team, Garnet Valley, at Radnor High at 8 p.m. in the opening round.

    That game will be preceded by a contest between the District 1 runner-up and the District 1 sixth-place finisher, West Chester East. Meanwhile, the District 1 third-place finisher, Springfield-Delco, will play the District 3 runner-up, Hempfield, at Governor Mifflin at 7 p.m. Springfield-Delco defeated CB East, 11-8, tonight at Villanova.

    Also, Lower Merion, the District 1 fifth-place finisher, will meet the District 11 champion at Allentown’s J. Birney Cruim Stadium, at 5 p.m. Emmaus, the favorite to win the tourney, is hosting Parkland tonight at 7 p.m. in the District 11 finals. Meanwhile, District 12 champion La Salle will meet CB East at Abington at 5 p.m. Sites and times of the other boys’ games have not been released.

    On the girls’ side, District 1 champion Springfield-Delco will meet District 1 seventh-place finisher Boyertown at West Chester East at 8 p.m. That game will be preceded by another all-District 1 contest between No. 2 finisher Radnor and No. 6 finisher North Penn. Also, District 11 champion Southern Lehigh – which toppled Nazareth, 17-10, tonight in the title game – meets District 1 fifth-place finisher Unionville at Emmaus at 5 p.m. Times and sites for the other games have not been released.

See most updated brackets   

   The following a full list of the teams in the PIAA tournaments: 

PIAA Championships – Boys

First round – Tuesday, May 26

Conestoga or Downingtown East (District 1 first-place finisher) vs. Garnet Valley (1-7) at Radnor High, 8 p.m.

Emmaus or Parkland (11-1) vs. Lower Merion (1-5) at Allentown’s J. Birney Crum Stadium, 5 p.m.

Hempfield (3-2) vs. Springfield-Delco (1-3) at Governor Mifflin, 7 p.m.

Shady Side Academy (7-2) vs. Carlisle (3-3)

Manheim Township (3-1) vs. North Allegheny (7-3)

Hershey (3-4) vs. Mt. Lebanon (7-1)

West Chester East (1-6) vs. Conestoga or Downingtown East (1-2) at Radnor, 6 p.m.

La Salle (12-1) vs.Central Bucks East (1-4) at Abington, 5 p.m.

May 30 – quarterfinals

June 2 – semifinals

June 6 – Finals at HersheyPark Stadium, 2 p.m.

PIAA Championships – Girls

Tuesday, May 26 – First round

Springfield-Delco (1-1) vs. Boyertown (1-7) at West Chester East, 8 p.m.

Southern Lehigh (11-1) vs. Unionville (1-5) at Emmaus, 5 p.m. 

Penn Manor (3-2) vs. Strath Haven (1-3) at Gov. Mifflin, 5 p.m. 

Upper St. Clair (7-2) vs. Hempfield (3-3)

Manheim Township (3-1) vs. Mt. Lebanon (7-3)

Kennard-Dale (3-4) vs. Peters Township (7-1)

North Penn (1-6) vs. Radnor (1-2) at West Chester East, 6 p.m.

Archbishop Carroll (12-1) vs. Bayard Rustin (1-4) at Abington, 7 p.m.

Quarterfinals – May 30

Semifinals, June 2

Finals, June 6, at HersheyPark Stadium 11 a.m.


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines